Vraví sa , že dnešná elektronika má tendenciu vydržať 5 rokov a následne začneme objavovať prvé chyby, ktoré bežného spotrebiteľa dovedú až k tomu, aby si kúpil nový model dotyčného zariadenia. Týmto spôsobom vlastne funguje trh a keby sme so svojimi zariadeniami boli spokojní povedzme 20 rokov, zisk spoločností by bol oveľa menší, čím by sa ich činnosť po ekonomickej stránke nemusela vyplácať.
Podobnú logiku podľa všetkého používa aj Apple so svojimi iPhonmi a z daného dôvodu čelí v súčasnosti súdnym sporom, ktoré túto spoločnosť majú pripraviť údajne až o 500 miliónov dolárov!
O čo presnejšie ide?
V roku 2017 bola vydaná aktualizácia pre operačný systém iOS, konkrétnejšie sa upgradovalo na iOS 11.2. Väčšina bežných užívateľov samozrejme od aktualizácie očakáva skôr prospešný prínos a potrebné opatrenia, no práve verzia 11.2 má údajne na svedomí fakt, že operačný systém začal zámerne spomaľovať staršie zariadenia a takisto výraznejšie znižoval kapacitu batérie. Podľa obvinení išlo zo strany Apple o vedomý krok s docielením toho, aby si zástupy užívateľov kúpili novšie modely (za pomerne vysoké ceny).
Aktuálna dohoda a návrh zo strany Apple znie, že zaplatí pokutu 500 miliónov dolárov, pričom takmer každý poškodený užívateľ (v USA) by dostal ako odškodné 25 dolárov. Konkrétnejšie sa to má týkať tých, čo na aktualizáciu pristúpili ešte pred dátumom 21.12.2017 a vlastnili staršie modely iPhone. Je ale v skutočnosti ťažšie povedať, pre koho vlastne bude takýto krok dostatočne efektívny.
V závere možno dodať, že aj napriek odsúhlaseniu takejto dohody spoločnosť Apple stále popiera, že by z ich strany malo ísť o zámerný krok. Pre bežného užívateľa to ale v súčasnosti značí určitú neistotu a fakt, že drahé a najnovšie zariadenie môže byť na 100% spoľahlivé pravdepodobne len na pár rokov.