Určite každý z nás už sedel v aute. U nás na Slovensku máme najvyššiu povolenú rýchlosť 130 na diaľnici. Nemáme ani jeden úsek diaľnice, kde by bola povolená vyššia rýchlosť alebo dokonca neobmedzená rýchlosť ako je tomu na určitých úsekoch diaľnice v Nemecku. No autá vyrábané a predávané na Slovensku môžu dosiahnuť aj vyššie rýchlosti ako sú povolené.
Natíska sa mi otázka, či je to správne? Nezvádza takýto prístup k tomu, aby sme porušovali pravidlá, zákony a jazdili rýchlejšie ako máme povolené? Potrebuje vôbec bežný človek takú neuveriteľnú rýchlosť vo svojom osobnom bežnom vozidle, ktoré má byť preňho najbezpečnejším prepravným prostriedkom z bodu A do bodu B?
Určite mi môžete oponovať s tým, že s autom chcete chodiť aj do zahraničia a keby nemalo vyššie rýchlosti, tak by ste museli stále ísť len maximálne 130. No nie každé auto je stavené na vysoké rýchlosti a ja si myslím, že bežný človek by si vystačil s rýchlosťami maximálne do 150. Taký čo sa nepotrebuje predvádzať a platiť vysoké pokuty. Bežný človek, ktorý si šetrí každú korunu len, aby mal na svoj skromný život.
Pretože keď niekomu dáte niečo do rúk, napríklad telefón a poviete mu, že ho môže používať maximálne 2 hodiny denne, tak ten daný človek sa ho bude snažiť používať aj dlhšie, kým si to nevšimnete. Sme predsa ľudia. Špekulanti. Tak je to aj s rýchlosťami v aute. Keď sú tam, tak ich budeme využívať, až kým na to nedoplatíme.
Každopádne to ozaj stojí za zamyslenie… Keby nemáme vyššie rýchlosti, nemusíme sa obmedzovať. Nemusíme hľadieť na tachometer alebo na ceste hľadať zelených panáčikov, ktorý striehnu len na to, aby nás namerali. A potom sa stávajú také prípady, že mladý neskúsený vodič nezvládal svoju rýchlu a nebezpečnú jazdu a havaroval… No nebolo by takých prípadov menej? Ja si myslím, že určite áno. Skúste sa k tomu vyjadriť aj vy v komentároch. Možno sa zrodia nové konštruktívne nápady.