Mnohí pacienti s tyreotoxikózou majú pretrvávajúci smäd, hojné močenie a hnačku . Niekedy sa títo pacienti dlhodobo liečia v gastroenterológii alebo kardiologickom oddelení pred tým, ako urobia správnu diagnózu. Existujú zmeny v kardiovaskulárnom a centrálnom nervovom systéme. Lekár môže mať podozrenie na tyrotoxikózu vo vzhľade a charakteristickom správaní pacienta. Diagnóza je založená na štúdiu funkcie štítnej žľazy a určovaní hladiny jej hormónov v krvi. Lekár odporučí krvný test hormónov. S tyreotoxikózou sa hladina TSH znižuje a hladiny T3 a T4 sa zvyšujú.
Dôvody
Thyrotoxikóza je syndróm (kombinácia symptómov), ktorý môže byť prejavom nasledujúcich ochorení: difúzny toxický chrbtik, nodulárny (mnohoinodulárny) chudák, autoimunitná tyroiditída (tyreotoxická fáza). Sekundárna tyreotoxikóza v prítomnosti adenómu hypofýzy je zriedka diagnostikovaná. Stimulujúci hormón štítnej žľazy (TSH) sa normálne syntetizuje hypofýzou a kontroluje fungovanie štítnej žľazy. Keď je nádor hypofýzy, vylučuje sa v prebytku a dochádza k neustálej stimulácii štítnej žľazy a produkcii jej hormónov tyroxín (T4) a trijódtironín (T3).
Symptómy tyreotoxikózy
- strata hmotnosti,
- rýchly tep srdca,
- pocit tepla v tele,
- tras (trávenie) tela a hlavne prstov,
- zvýšené potenie,
- častá nestabilná stolica,
- zvýšená podráždenosť a únava,
- neznášanlivosť na neznášanlivosť,
- znížená pozornosť a pamäť;
- nepokoj,
- porušenie menštruačného cyklu u žien až po amenoreu,
- zníženie libida u mužov.
Niektorí pacienti majú „očné príznaky“ vo forme exophthalmos „vyčnievania“ oka dopredu. Ďalej hypertyreóza má za príznaky opuch krku štítnej oblasti, nevoľnosť a bolesti v krku, chrapot a t. D.
Čo môžete urobiť?
Ak zistíte, že máte symptómy opísané vyššie, pokúste sa čo najskôr navštíviť lekára. Zbytočne to neodkladajte!