Dávno sú preč časy, keď na kuchynskou linkou blikala žiarovka. Jej spotreba bola veľká a viac hriala ako svietila.
- Klasické žiarovky nahradili teraz LED.
Tvar LED je rôzny. Od tých, ktoré pripomínajú žiarovky až po pásiky. Vydávajú rôznu farbu svetla:
- Bielu
- Modrú
- Studenú
- Teplú
- Červenú
- RGB
Ktorý druh si vybrať- to závisí od miesta, kde to chceme použiť a načo to chceme použiť.
Iné svetlo potrebujeme na podsvietenie kuchynskej linky kde chceme pracovať a úplne iné použijeme napríklad na nasvietenie obrazov, alebo iných prvkov, ktoré chceme v našej domácnosti zvýrazniť. Zvýrazňujú sa nimi napríklad sklenené police v skrini. Vyzerá to veľmi pekne. Nevýhodou ale je že vidieť aj to najmenšie zrnko prachu. Sú teda na tomto mieste naozaj vhodné iba pre milovníkov sústavného a dôkladného upratovania.
Nestačí nám kúpiť iba LED pásik. Odporúča sa ho umiestniť do hliníkovej lišty. Potrebujeme tiež transformátor, pretože pre svoju činnosť nepotrebujú 230 V. Sú vyrábané na jednosmerné napätie 12V alebo 24 V. Je možné ich napojiť aj na senzor pohybu. Montáž nie je zložitá. Pozor si dajme ale na kvalitu pásikov. Ich ceny sú rôzne aj výrobcovia sú veru všelijakí. Treba si radšej trochu priplatiť a vedieť, že nám to vydrží pár rokov a nie iba pár dní.
V obchode vám radi poradia s celým sortimentom montážnych prvkov, ktoré vám uľahčia prácu. Väčšina pásikov sa dá priamo nalepiť na povrch, samozrejme dobre očistený. Treba ale zvážiť aj spôsob chladenia. Všetko závisí od dĺžky použitého pásiku a od predpokladanej doby svietenia.
Zručný majster si celú inštaláciu hravo zvládne urobiť sám. Ak do tejto kategórie nepatríme, potom sa obráťme na odborníka. S elektrikou nie sú predsa žarty. Aj keď v danom prípade je napájacie napätie nízke a neublíži nám. Ale aspoň to budeme mať urobené profesionálne.