Každý deň sme v úzkom spojení s našou črevnou mikroflórou. Prijímame potravu, naša trávenie je mechanizmus, ktorému vďačíme za spracovanie potrebných látok pre náš organizmus. Hovorí sa, že láska prechádza cez žalúdok. Preto je na mieste otázka- dávame dostatok pozornosti našej tráviacej sústave? Má priame spojenie s našou imunitou. V našom tele sa nachádzajú mikroorganizmy. To sú aj baktérie, ktoré majú podstatnú funkciu – nie sú teda škodcom v organizme. Pomáhajú aj v spomínaných procesoch a ťažko by sme sa bez nich obišli. Sú to malí pomocníci. V podobe probiotík sa dostanú kam majú, a dokážu upraviť chyby v stravovaní, v našom celkovom životnom štýle, ktorý je častokrát zdrojom problémov. Väčšinou ide o stravovanie sa nekvalitnou potravou z fast-foodov. Hladinu neprospešných, nežiaducich baktérií môže zvyšovať aj nedostatok spánku či stres v každodennom živote.
Ako užívať probiotiká?
Probiotiká sa teda neužívajú len na úpravu zdravotného stavu po braní antibiotík. Tie berieme na predpis od lekára a ich problémom je, že zabíjajú aj prospešné baktérie v tele. Ako ich teda kombinovať súčasne?
Odporúča sa užívať probiotiká 2 až 3 hodiny po užití antibiotík. Po krátkej dobe sa odporúča niečo skonzumovať. Prospešné baktérie sa tak vedia rýchlejšie a efektívnejšie množiť.
Ak chcete užívať probiotiká za účelom posilnenia imunity, bude vhodné ich brať vo večerných hodinách. Taktiež pred jedlom alebo krátkej prestávke po ňom.
Doba užívania sa môže líšiť taktiež podľa účelu a výrobcov. Preto je potrebné čítať príbalové letáky a informovať sa z viacerých zdrojov, niektoré si môžu protirečiť. Ak je dôvodom upravenie stavu po antibiotikách, užíva sa ešte týždeň až dva týždne po chorobe. Pri ťažkostiach s imunitou je to dlhšia doba, je potrebné sa informovať o konkrétnych druhoch probiotík. Vyrábajú sa v rôznych formách, napríklad v klasickej forme tabliet, práškov, tekutín… Niekedy sú dokonca aj súčasť jogurtu. Špecializovaný rad produktov ponúka Natures Aid, je z čoho vyberať.