Drevené podlahy sú nádherné. Ak máte vo svojom byte, alebo dome ešte staré dosky, ktoré ste si zrekonštruovali, ste šťastní šudia, pretože žiaden moderný výrobok nenahradí tú atmosféru. V konečnom dôsledku, ale ani nie je dôležité, či máte nové, alebo staré drevené podlahy, pretože obe potrebujú starostlivosť. tá by mala byť výrazne iná, ako pri lamináte, kachličkách, alebo plávajúcich podlahách. Ak sa o svoju dlážku dobre postaráte, budete sa z nej môcť tešiť dlhé roky a ešte aj vaše deti a vnúčatá.
Chyby, ktoré robíme pri drevených podlahách
- Umývame ich vodou a univerzálnym čistiacim prostriedkom
- Nepoužívame vosk, alebo iné prostriedky na ich pravidelné ošetrovanie
- Zakrývame ich kobercami
- Zabúdame na pravidelné lakovanie
- Nedávame pozor na to, aby bolo stále dokonale suché
Poupratuje čo najrýchlejšie
Drevené podlahy sú živým materiálom. Drevo doslova žije. Ak sa vám na dlážku vyleje pivo, džús, alebo i obyčajná voda, môžete svojim podlahám veľmi uškodiť. Drevo do seba vpije takmer všetko, a to ako vlhkosť, tak rôzne farby. Takže ak nechcete, aby bola vaša dlážka samí fľak, buďte opatrní a snažte sa na ňu nič nevylievať. Keď sa vám takáto nehoda stane, snažte sa čo najrýchlejšie všetko utrieť a dokonale vysušiť.
Prípravky na drevo
Na umývanie podláh používajte špeciálne čistiace prostriedky, určené na drevo. Tie obyčajné drevo vyslovene poškodzujú. Určite si zaobstarajte aj vosk, alebo iný prípravok na ošetrovanie dreva. Veľmi dobrá je napríklad klasická DIAVA, ktorú poznáme asi všetci. Na podlahy by ste tieto prípravky mali aplikovať aspoň dvakrát za mesiac. ideálne však po každom zmývaní.
Nový lak
Raz za rok, alebo aspoň raz za dva, je dobré ak podlahy jemne zbrúsite a nanesiete na nich novú vrstvu laku. Takto vytvoríte novú vrstvu ochrany, ktorá zabráni vlhnutiu, vzniku plesní a vpíjaniu nečistôt do hĺbky dreva.