Chcete aby vaše deti boli zdravé počas celého roka? Vykašlite sa na drahé vitamíny z lekárne. Postačí vám k tomu obyčajná studená voda.
Prvým otužovaním, ktoré deti vo svojom živote zažijú, sú vychádzky na čerstvom vzduchu. Hovoríme o tých momentoch, keď svoje bábätko po prvý krát uložíte do kočíka a idete na niekoľko minútovú prechádzku do parku. V tomto prípade majú obrovskú výhodu, deti narodené v zime. Pri nich sa totižto prirodzenému otužovaniu nevyhnete. Tie narodené v lete, však majú smolu. 30 stupňové teploty ich veľmi neotužia.
Riešenie však existuje aj v tomto prípade. A to klasické otužovanie studenou vodou. Podľa pediatrov, môžete začať už u niekoľko týždňových dojčiat.
Najdôležitejšie je aby ste postupovali pomaly a správne. Prvým krokom je, že svoje bábätko vyzlečiete o pár minút skôr, ako ho vložíte do vaničky. Na začiatok by tento čas nemal presiahnuť dve až tri minúty a teplota v miestnosti by sa mala pohybovať okolo dvadsiatich stupňov Celzia. Dbajte na to aby ste takto otužovali každý deň. Postupne môžete čas, kedy je dieťa vyzlečené predĺžiť na desať až pätnásť minút.
S otužovaním so studenou vodou, nezačínajte skôr ako pred vekom pol roka. Ani vtedy však bábätko neponoríte do ľadovej vody. Najprv použite špongiu s vlažnou vodou. Po niekoľkých dňoch môže byť špongia o čosi chladnejšia. Prejdite s ňou celé telo a následne svoje dieťa klasicky okúpte v teplej vode. Teplota vody na špongii však nesmie prekročiť 20 stupňov. Ak dosiahnete tento bod, môžete pomaličky začať so sprchovaním. Na začiatok zvoľte 30 stupňovú vodu a naozaj pomaličky, teplotu znižujte každým dňom.
Vyššie spomenutý postup je určený pre naozaj maličké deti. Pred tým ako s ním začnete, sa však najprv určite poraďte so svojim pediatrom.
Ďalšie spôsoby otužovania u starších detí
- Absolvujte s deťmi prechádzky a to aj v zimnom období. Ideálne je, ak sa vonkajšia teplota pohybuje tesne pod 10 stupňov Celzia. Pobyt na čerstvom vzduchu by mal byť pravidelný a trvať minimálne hodinu.
- Naučte svoje deti často vetrať v detskej izbe. Najlepším príkladom je, ak budete vetrať i vy v celom byte.
- Neprekurujte svoj byt. Teplota, pri ktorej by sme sa všetci mali naučiť normálne fungovať, je maximálne 20 stupňov. Počas noci, by sa mala pohybovať ešte nižšie. Iba okolo šestnástich až osemnástich stupňov Celzia.