Gardióza je infekčné ochorenie spôsobené jednobunkovým organizmom Gardia. Parazit sa zdržiava v tenkom čreve, pričom poškodzuje jeho stenu. Ochorenie je rozšírené po celom svete a napáda mnoho živočíchov. Medzi ne patria aj naše najčastejšie domáce zvieratá, teda psy a mačky a nanešťastie taktiež ľudia.
Očkovanie proti gardióze neexistuje. Zviera sa nakazí veľmi jednoducho. Napríklad olízaním trávy alebo predmetov kontaminovaných cystami parazita. Tie sú infekčné okamžite, pretože sa v čreve začínajú množiť hneď po nakazení. Zdrojom môže byť i infikovaná voda. Chrániť našich miláčikov je teda dosť ťažké, avšak nie nemožné. Parazit gardia obľubuje vlhkosť a vo vonkajšom prostredí prežije niekoľko týždňov až mesiacov. Dôležitá je teda hygiena.
Ako s infekciou bojovať
Gardióza sa vyskytuje práve na miestach kde nie je možné udržiavať dostatočnú čistotu, ako napríklad zvieracie útulky. To isté platí aj pre ľudí. Ochorenie je najviac rozšírené v chudobných tropických oblastiach. Infekcia môže u zvieraťa prebiehať bez akýchkoľvek symptómov, preto je dôležité, aby sme pri manipulácií s trusom používali ochranné rukavice a vždy si dobre umyli ruky. Medzi symptómy patria hnačky, svetlejšia, nepríjemne zapáchajúca stolica, alebo stolica s prímesou krvi a zvracanie. Príznaky sa môžu striedať- raz je stolica normálna, raz nie. Preto je potrebné, aby sme si výkaly našich zvierat pozorne všímali, ajj keď to na prvé počutie môže vyznievať zvláštne. Gardióza sa dá totiž pomerne úspešne liečiť.
Riziková zvieracia skupina: Medzi najohrozenejších jedincov patria šteniatka a mačiatka s nedostatočne vyvinutým imunitným systémom, staršie zvieratá so slabou imunitou, alebo trpiace inými závažnými ochoreniami. Gardióza sa vyskytuje aj na miestach s vysokou koncentráciou zvierat.
Prenos na človeka
Gardióza sa vyskytuje na celom svete. Odhad je, že po zemi chodí viac ako 200 miliónov nakazených. Najčastejším zdrojom nákazy je infikovaná pitná voda, trus zvierat je až na mieste druhom. U ľudí prebieha infekcia väčšinou asymptomaticky. Ak je teda človek zdravý, ochorenie prekoná bez povšimnutia v priebehu jedného až dvoch týždňov. Do chronickej formy prejde iba u menej ako 4 percentách populácie.
Riziková ľudská skupina:Podobne ako u zvierat aj u ľudí platí, že deti sú najrizikovejšou skupinou. Po nich sú to opäť ľudia so slabou imunitou, alebo trpiaci inými ochoreniami.